O Festiwalu

Pomysł organizacji imprezy, której celem byłoby propagowanie wiedzy i nauki, zrodził się na Uniwersytecie Jagiellońskim, podczas przygotowań do obchodów 600-lecia uczelni. Spotkał się z uznaniem innych krakowskich szkół wyższych. Pierwszy Jagielloński Festiwal Nauki odbył się w maju 2001 r. w kwartale uniwersyteckim i cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających, szczególnie dzieci i młodzieży szkolnej.

Sukces imprezy zachęcił organizatorów do kontynuowania przedsięwzięcia w następnych latach. Kolejne edycje Festiwalu przyciągały odwiedzających coraz bogatszym repertuarem i atrakcyjną formą prezentacji. Po Uniwersytecie Jagiellońskim, głównym organizatorem imprezy były: Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007) oraz Politechnika Krakowska (od 2008 r.). Do uczestniczących w Festiwalu publicznych szkół wyższych dołączyły instytuty naukowe oraz jednostki konsularne. Dynamiczny rozwój imprezy oraz jej rosnąca popularność doprowadziły do zmiany miejsca prezentacji — od 2005 r. pokazy odbywają się w miasteczku namiotowym na Rynku Głównym, jednocześnie w budynkach poszczególnych uczelni organizowane są wykłady, spotkania i panele dyskusyjne.

Dziś Festiwal Nauki w Krakowie jest wydarzeniem o bogatej, 9-letniej tradycji, które na stałe wpisało się w pejzaż naukowo-kulturalny miasta. Codziennie przyciąga kilkanaście tysięcy zwiedzających — zarówno krakowian, jak i turystów z kraju i zagranicy. O sukcesie imprezy decyduje nie tylko dogodne położenie miasteczka namiotowego w samym centrum miasta, ale także przystępna i widowiskowa formuła prezentacji. Festiwal to także możliwość nawiązania kontaktów ze środowiskiem akademickim, poznania oferty edukacyjnej krakowskich szkół wyższych oraz integracji środowiska akademickiego.

Jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Nauki w Krakowie obfitować będzie w atrakcje - najciekawsze pokazy i prezentacje z lat poprzednich oraz nowe propozycje, wpisujące się w tegoroczne hasło: „Technologia-Sztuka-Życie”. Tradycyjnie na imprezę będą składać się cztery elementy:

  • imprezy festiwalowe - koncerty, wystawy plastyczne oraz przedstawienia teatralne;
  • panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli różnych dziedzin nauki oraz wykłady, spotkania i prelekcje na terenie uczelni;
  • „Festyn Nauki” odbywający się w namiotach wystawienniczych na Rynku Głównym, gdzie prezentowane są najbardziej interesujące osiągnięcia naukowe w formie widowiskowych doświadczeń, pokazów  oraz prezentacji multimedialnych. W Collegium Nowodworskiego (ul. św. Anny 12) – bezpłatne wykonywanie podstawowych badań laboratoryjnych;
  • część artystyczna — występy, koncerty zespołów studenckich i orkiestr młodzieżowych odbywające się na estradzie obok wieży ratuszowej.

Wszystkich zainteresowanych – zarówno najmłodszych, jak i starszych – serdecznie zapraszamy!

 
Festiwal Nauki w Krakowie 2009 Festiwal Nauki w Krakowie 2008 Festiwal Nauki w Krakowie 2007 Festiwal Nauki w Krakowie 2006 Festiwal Nauki w Krakowie 2005 Festiwal Nauki w Krakowie 2004