Festiwal

Festiwal Nauki w Krakowie
a | b
Technika-Środowisko-Zdrowie
O Festiwalu Drukuj

Festiwal Nauki w Krakowie jest imprezą popularnonaukową organizowaną cyklicznie od 2000 r przez krakowskie wyższe szkoły państwowe przy współudziale instytucji naukowych oraz jednostek konsularnych. Jak co roku  w maju, tym razem w dniach 15, 16 i 17, na Rynku Głównym znów wyrośnie miasteczko namiotowe, które już na stałe wpisało się w pejzaż tego miejsca.

Warto przypomnieć, że pomysł zorganizowania Festiwalu Nauki zrodził się na Uniwersytecie Jagiellońskim w trakcie przygotowań do jubileuszu 600-lecia. W zamyśle Festiwal miał początkowo służyć promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych tej najstarszej polskiej uczelni. Z czasem jednak do Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączyły inne krakowskie szkoły wyższe i Festiwal stał się imprezą popularyzującą osiągnięcia naukowe krakowskiego środowiska akademickiego.

W latach 2000-2004 głównym organizatorem Festiwalu był Uniwersytet Jagielloński, a miejscem usytuowania namiotów, w których odbywały się prezentacje, był tzw. kwartał uniwersytecki, czyli okolice Collegium Novum oraz ulicy Gołębiej i Jagiellońskiej. W latach 2005-2007 organizację Festiwalu powierzono Akademii Górniczo-Hutniczej, zaś namioty zostały przeniesione na płytę Rynku Głównego. Na mocy porozumienia rektorów szkół wyższych Krakowa głównym organizatorem Festiwalu Nauki w Krakowie w 2008 r. jest Politechnika Krakowska, a hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu to „Technika - Środowisko - Zdrowie”.

Ideą, dla której powstał i jest kontynuowany Festiwal Nauki, jest szeroko pojęta popularyzacja i upowszechnianie wybranych najnowszych, najciekawszych osiągnięć naukowo-technicznych i dydaktycznych krakowskich szkół wyższych oraz stworzenie niepowtarzalnej okazji do bezpośrednich spotkań i dyskusji osób odwiedzających Festiwal z pracownikami i studentami. Impreza daje też możliwość zaprezentowania różnych form działalności kulturalnej studentów. Festiwal Nauki w Krakowie cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością i zainteresowaniem młodzieży, mieszkańców Krakowa i Małopolski, a także turystów z całego świata odwiedzających w maju nasze miasto. Coraz częściej zdarza się też, że szkoły spoza Krakowa właśnie pod tym kątem organizują  wycieczki do naszego miasta. Festiwal na przestrzeni ostatnich lat stał się imprezą bardzo popularną i rozpoznawalną w środowisku Krakowa i Małopolski. Oblicza się, iż dziennie odwiedzany jest przez co najmniej kilka tysięcy uczestników.

Festiwal obejmuje:

- panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli różnych dziedzin nauki,

- spotkania, prelekcje, wycieczki tematyczne z udziałem specjalistów z różnych dziedzin w charakterze przewodników,

- „Festyn Nauki” z prezentacjami najciekawszych osiągnięć naukowych w przystępnej i widowiskowej formie (pokazy laboratoryjne i warsztaty odbywające się w namiotach ustawionych na płycie Rynku Głównego od strony wieży ratuszowej). Ta forma popularyzacji nauki cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Prezentacja atrakcyjnie przeprowadzonych „na żywo” doświadczeń przybliża, zwłaszcza młodym widzom, naukę i zachęca do jej zgłębiania.

- część kulturalną - występy artystyczne, koncerty muzyczne zespołów studenckich i młodzieżowych orkiestr wykonywane na estradzie przed wieżą ratuszową, konkursy tematyczne, a także spektakle teatralne oraz wystawy plastyczne.